Integracja Kazka

Przez zabawę z muzyką od przedszkolaka

Celem projektu jest wychowanie w duchu integracji społecznej młodych mieszkańców Kazimierza – obszaru rewitalizacji, którą chcielibyśmy zaszczepić dzieciom z położonych na terenie dzielnicy przedszkoli samorządowych: Przedszkola nr 45 przy ulicy Piekarskiej 14, Przedszkola nr 4 przy ulicy Piekarskiej 12, Przedszkola nr 17 przy ulicy J. Dietla 70. Narzędziem działania będzie audycja muzyczna „Zakurzone instrumenty”. Poprzez takie spotkania chcielibyśmy równocześnie pochylić się nad obecnym dawniej, spontanicznym muzykowaniem i śpiewaniem, odkurzyć tę niezwykle dobrą tradycję, która ożywiała podwórka, integrowała sąsiadów, wyciągała ich z szarych mieszkań.

Proponowana audycja nie jest lekcją muzyki w teorii, ale ma charakter spotkania teatralnego w oparciu o działania interaktywne, które mają na celu umuzykalnienie dzieci, kształtowanie umiejętności rytmicznych, a także przy okazji sprawdzenie ich predyspozycji muzycznych. Atrakcyjna forma teatralna sprawia, że uczestnicy mają bezpośredni wpływ na wydarzenia i przede wszystkim możliwość zespołowej, spontanicznej reakcji (zagadki, zadania muzyczne, wspólne śpiewanie, tańce).

Audycja nastawiona jest na dobrą zabawę przy żywej muzyce, ze wspólnym śpiewaniem, a prowadzi ją aktor w roli szalonego muzyka, ożywiającego instrumenty. To równocześnie program bogaty w elementy edukacyjne. W jego ramach dzieci poznają historię trzech instrumentów: trąbki, skrzypiec i wiolonczeli, ich budowę, charakterystyczne brzmienie oraz możliwości techniczne. Ponadto dowiadują się, jak ważną rolę w naszych dziejach odegrała trąbka, czyli przypominamy legendę o hejnale mariackim.

Program jest bardzo dynamiczny, nastawiony na aktywny kontakt z dziećmi (indywidualny i zbiorowy), oswojenie z muzyką klasyczną i na przekazanie elementarnej wiedzy podanej w formie zagadek. Ponadto dzieci poznają i wspólnie wykonują kroki do tańców,
tj. gawot, bourree, menuet; śpiewają piosenki, wyklaskują rytm. Kontakt z instrumentalistami pokazuje, jak ciekawy jest świat muzyki, ile daje radości i jak wspaniale można się przy niej bawić. Muzyka, towarzyszący jej śpiew i tańce nie pozostawiają widzów biernymi, pobudzają chęć do kontaktu i integracji, dlatego warto uwrażliwiać na nią już od najmłodszych lat.

Po zakończeniu audycji dzieci otrzymują dyplomy uznania oraz do wręczenia swoim sąsiadom karteczki „Dobra wiadomość dla sąsiada” z napisem: „Dzień dobry! Jestem Twoim sąsiadem, możesz na mnie liczyć!”.